Pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowy jest zakup działki. Jako architekt wymienię najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem działki:
- dostęp do mediów: sieć wodociągowa, sieć kanalizacji sanitarnej, sieć elektroenergetyczne (to najważniejsze) i opcjonalnie do sieci gazowej, ciepłowniczej
- dostęp do drogi publicznej
- zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy
- ukształtowanie działki i jej ułożenie względem stron świata
- konieczność uzyskania dodatkowych uzgodnień jak np. pozwolenie wodnoprawne z uwagi na położenie działki w strefie zagrożenia powodzią, położenie działki w strefie ochrony konserwatorskiej
Z doświadczenia wiem że pierwsze dwa punkty sprawiają najwięcej problemów i często inwestorzy nie mają pojęcia jak jest to ważne i o ile może podrożyć to koszt całej inwestycji.
Punkt trzeci jest raczej oczywisty – w planie miejscowym musi być wyraźnie zapisana możliwość budowy domu na danej działce. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy – warto to zrobić przed zakupieniem działki (nie trzeba być właścicielem działki aby wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy na daną działkę).
W przypadku punktu czwartego może to wymagać zastosowania innej technologii budowlanej lub porzucenia utartych schematów układu funkcjonalnego domu.
Punkt piąty może sprawić, że wydłuży się czas zanim będziemy mogli rozpocząć budowę.
Pokażę Wam na przykładzie naszej działki jak wygląda powyższe pięć punktów w praktyce.
Jak widać na mapie, bezpośrednio przy działce jest sieć elektroenergetyczna i skrzynka elektryczna, sieć wodociągowa, sieć kanalizacji sanitarnej, a w głównej drodze jest sieć gazowa.
Dojazd do działki odbywa się poprzez sięgacz, który jest wspólny dla drugiej działki.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
Wjazd na działkę jest umieszczony nietypowo i ogranicza możliwości lokalizacji budynku, ale później możecie zobaczyć jak sobie poradziliśmy z tym problemem.
Działka jest położna w strefie ochrony archeologicznej – musieliśmy wykonać badania archeologiczne (na własny koszt).
Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że podczas badań archeolodzy odkryli, że przez naszą działkę przebiegała transzeja z czasów II wojny światowej. Odnaleźli łuski z mauzera, po których można było stwierdzić że większość jest niemieckich. To wskazywało, że była to transzeja z czasu kampanii wrześniowej – tutaj okopały się niemieckie oddziały atakujące Kępę Oksywską.