Po wykonaniu wykopów ekipa budowlana przystąpiła do wykonywania zbrojenia i szalunków. W przypadku naszej działki pod warstwą humusu (ziemi urodzajnej) znajdują się gliny piaszczyste. Dzięki temu można zrezygnować z wykonywania warstwy chudego betonu (zabezpiecza przed szybkim przesiąkaniem wody ze świeżego betonu do gruntu) oraz nie trzeba wykonywać pełnego szalowania ław (glina sama stanowi „formę” dla fundamentów). Minusem gliny jest ryzyko „uplastycznienia” w wyniku opadów – wtedy trzeba wybrać „uplastycznioną” glinę i zastąpić ją pospółką i chudym betonem.
Po wykonaniu zbrojenia i szalunków obowiązkowo musi je odebrać (sprawdzić) kierownik budowy. Jeśli wszystko jest w porządku, kierownik zezwala na betonowanie i dokonuje wpisu do dziennika. Bardzo ważne – nie wolno dopuścić do sytuacji, że ekipa wykona betonowanie przed odebraniem zbrojenia przez kierownika! Najlepiej wtedy zrezygnujcie z dalszej współpracy z takimi „fachowcami”.
Po wykonaniu betonowania należy świeży beton pielęgnować: regularnie (w przypadku upałów nawet dwa razy dziennie) podlewać. Cement wiąże w środowisku wodnym – jeśli dopuścimy do przesuszenia betonu, nie osiągnie on swojej pełnej wytrzymałości.